Jak pokonać jesienne zmęczenie?

Czy jesienią jesteś często znużony i ospały? To efekt jesiennego przesilenia. O tym, jak go pokonać dowiesz się z artykułu.

Główną przyczyną, która wpływa na jesieni na nasze stany apatyczne, na zmęczenie i gorsze samopoczucie jest zmniejszona ilość światła słonecznego. Dzień jest co raz krótszy, aura często pochmurna i deszczowa. Nasz zegar biologiczny zaczyna działać nieco inaczej. Organizm reaguje na to wytwarzając większą ilość hormonu snu czyli melatoniny. Spada produkcja serotoniny – hormonu szczęścia. Czujemy się ospali ale także częściej rozdrażnieni. Pojawia się niechęć do wstania z łóżka. Deficyt światła doprowadza do ujawnienia się choroby zwanej depresją sezonową.

Wnętrze Twojego domu lub mieszkania niech będzie wzbogacone o światło w tym światło świec. Tak z niedoborem światła słonecznego radzą sobie w Skandynawii. Możesz zastosować także fototerapię poprzez zakup specjalnej lampy antydepresyjnej.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej, która wyzwala w organizmie hormony szczęścia- uprawiaj sport, spaceruj- zwłaszcza w terenie zielonym, co wpływa na redukcję stresu. Uprawiaj medytację lub jogę. Oglądaj komedie- niech uśmiech często u Ciebie gości.

Na jesieni ważne jest by dostarczać organizmowi solidną dawkę witamin spożywając więcej warzyw i owoców. Częściej jedz ryby a także tłuszcze bogate w kwasy omega-3, które znajdują się np. w śledziu, łososiu, tuńczyku, oliwie, oleju lnianym i słonecznikowym. Zjedz od czasu do czasu gorzką czekoladę, która dostarczy Ci dawkę magnezu. Dostarczaj wityminy D3. Organizm czerpie ją ze słońca. Wśród produktów spożywczych jej najbogatsze źródło stanowią: węgorz, śledź, łosoś, tuńczyk, masło, żółtko jaja, ser żółty, tran.

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy jesiennego przesilenia zastosuj powyższe sposoby by odzyskać energię i radość życia.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O portalu

"Zdrowy Wilanów” adresowany jest do mieszkańców dzielnicy dla których ważny jest zdrowy styl życia. Znajdziesz w nim porady związane ze zdrowiem, odżywianiem, psychologią, aktywnością fizyczną a także urodą. Oprócz tego także solidną dawkę wiadomości i zapowiedzi wydarzeń związanych ze zdrowiem w dzielnicy Wilanów.

W Wilanowie

Tagi

Polityka prywatności

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji o ochronie danych osobowych i plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.